Azt kérdezte egy német képviselő Navracsics meghallgatásán, hogy Wass Albert és Nyirő József művei után a Mein Kampfot is bevezeti-e a magyar kormány kötelező olvasmányként. Micsoda botrány! Háborog a magyar sajtó és a politika – mindkét oldalon. Szögezzük le: a kérdező, Martin Sonneborn a német viccpárt, a Die Partei képviselője, korábbi televíziós szatirista. Nem kell viccesnek tartani a humorát, de emiatt nem kell az egész európai politikumra vonatkozó messzemenő következtetéseket levonni
„Tisztelt Navracsics Úr!” – kezdte felszólalását magyarul a német viccpárt egyetlen képviselője, Martin Sonneborn az EP kulturális bizottságában. „Az Ön országában olyan antiszemita szerzők, mint Wass Albert, Nyírő József, vagy Tormay Cécile munkássága, az iskolai tananyag részét képezik” – folytatta immár németül. (Navracsics közben levágott egy „jajj már megint”-arcot.) „A magyarok 21 százaléka szimpatizál a szélsőjobbal. Ha Önt oktatási, kulturális, ifjúsági és állampolgársági ügyekért felelős biztosnak kinevezzük, remélhetjük-e, hogy Adolf Hitler Mein Kampf-ja vagy A Nemzetiszocialisták kis ABC-je Göbbelstől az európai ifjúság kötelező olvasmánya lesz?” – tette fel a kérdést Sonneborn tökéletes pókerarccal, miközben a képviselők soraiban elfojtott nevetés hallatszott. Navracsics erre szigorúan leszögezte, hogy zéró toleranciát hirdet az antiszemitizmussal szemben, aztán arról beszélt, hogy Magyarországon virágzik a zsidó kultúra és hasonlók. Persze képzeljük el, akkor mi lett volna a reakció, ha poénkodva válaszol a kérdésre.
Sonneborn nem kímélte egyébként a digitális területért felelős német biztosjelöltet, Günther Oettingert sem, sőt, Navracsics ehhez képest megköszönheti a könnyű kérdést. Sonneborn arra volt kíváncsi a felejtés jogával kapcsolatban, hogy hogyan akarja Oettinger elkerülni, hogy a róla az interneten meglévő kínos információk eltűnjenek. Példaként említette, hogy Oettingertől húsz évvel ezelőtt elvették a jogosítványát ittas vezetés miatt, vagy hogy Hans Filbinger egykori CDU-s politikus temetésén elmondott gyászbeszédében Oettinger tagadta, hogy Filbinger nemzetiszocialista lett volna. Az Oettingerről a felejtés joga alapján „elfelejthető” információk felsorolása után – a bizottság hangos derültségére – Sonneborn megkérte a biztosjelöltet, hogy angolul válaszoljon – ezzel utalva Oettinger hiányos angoltudására és akcentusára. A német biztosjelölt sem volt éppen humoránál, ugyanis kimérten – németül – azt válaszolta, hogy ő támogatja a felejtés jogát és egyébként az említett eseteket megírta a sajtó, így biztosan nem fognak elfelejtődni. Aki politikával foglalkozik, azt a sikereivel és a kudarcaival együtt fogják egész életében megítélni – tette hozzá Oettinger. Eközben egyébként Sonneborn tüntetően feltette a fejére a fülhallgatót, hogy angolul hallgathassa meg a választ.